Tréning prezentačných zručností väčšinou začínam týmto faktom: „Až 75% ľudí trpí glosofóbiou, t.j. strachom z verejného vystupovania.“ Tento strach je väčší ako strach zo smrti. Je ťažké pracovať s touto emóciou. Ale ak zistíme, z čoho konkrétne máme strach, čo je TO, čoho sa bojíme, vieme s ním pracovať viac a čiastočne ho aj eliminovať.
Tu je zopár tipov, ako si pripraviť dobrú prezentáciu. Myslím si, že čím lepšie sa pripravíme, tým máme menej dôvodov sa báť. Je to jedna z ciest, ako bojovať proti strachu z prezentovania.
Tento článok som preložila z anglického textu. Tí, ktorí nemajú problém s angličtinou, originál text nájdete tu.
Prikázanie 1: POCHOPTE AKÁ JE OBEŤ VAŠICH POSLUCHÁČOV
Ak hovoríte k 100 ľuďom hodinu, míňate 100 hodín času. Čas, ktorý by mohli poslucháči tráviť s rodinou, v kancelárii, športom… Predtým, než vystúpite na pódium, dobre si premyslite, k čomu ste sa zaviazali a prečo Vaši poslucháči obetovali čas pre Vás. Vaša príprava na prezentáciu by mala trvať minimálne toľko, koľko trvá samotná prezentácia.
Prikázanie 2: INFORMUJTE ZÁBAVNOU FORMOU
Ľudia sa chcú učiť. Ale neunuďte ich teoretickými výkladmi. Buďte osobní, pridajte svoj príbeh, humor. Nájdite spôsob, ako získať osobný kontakt s publikom a tak udržať ich pozornosť.
Prikázanie 3: PRACUJTE S PRIESTOROM
Nestojte na jednom mieste celý čas prezentovania. Ako sa ale pohybovať v priestore, aby to zároveň nebolo rušivé? Na začiatku si vyberte 4 – 6 ľudí, ktorí sú na rôznych miestach ideálne v celom priestore auditória. Potom sa snažte venovať prezentáciu každému z nich. Toto Vám pomôže prirodzene sa pohybovať v priestore, venovať pozornosť všetkým „častiam“ miestnosti. Všetci poslucháči budú mať tak pocit, že sú súčasťou Vašej prezentácie.
Prikázanie 4: BUĎTE ENERGETICKEJŠIA VERZIA VÁŠHO JA
Prezentovanie pred veľkým publikom vyžaduje, aby ste boli energetickejší ako obvykle. Čím budete energetickejší, tým viac energie získa aj Vaše publikum a bude zaangažované. Ale ak budete nudní, je veľká šanca, že i Vaše publikum sa začne nudiť.
Prikázanie 5: DAJTE ČAS PUBLIKU REAGOVAŤ
Keď ste na pódiu, sekunda či dve ticha môžu znamenať večnosť. Ale to je práve to, čo Vaše publikum potrebuje. Keď poviete vtip, dajte im čas zasmiať sa, keď ukazujete zaujímavú štatistiku, dajte im čas ponoriť sa do nej. Dať publiku čas na to, aby sa zamysleli nad tým, čo hovoríte, je to najjednoduchšie, čo môžete spraviť pre to, aby Vaša prezentácia bola lepšia.
Prikázanie 6: PLÁNUJTE KOMUNIKÁCIU S PUBLIKOM
Vedomé plánovanie interakcie s publikom je super vec, ako ukázať, že chápete a zaujímate sa o to, čo publikum chce počuť. Čím je ale publikum väčšie, tým ťažšie je otázky dávať a očakávať odpovede. Dôkladne si plánujte otázky, ktoré chcete položiť, ale aj čas, kedy ich položíte.
Prikázanie 7: DOVOĽTE PUBLIKU, ABY VÁS MILOVALO
V KAŽDOM prípade si Vaše publikum, želá, aby ste na pódiu „uspeli“. V skutočnosti sa o Vás boja. Pre publikum je skutočne nepríjemné pozerať sa na prezentujúceho, ktorý sa trápi a nezvláda svoj výstup. Čím pôsobíte sebavedomejšie, tým pokojnejšie je aj Vaše publikum. Nezabudnite, že publikum netuší, čo máte v pláne hovoriť, takže ak sa aj pomýlite, je dosť pravdepodobné, že si to nevšimnú.
Prikázanie 8: GRADOVANIE PREZENTÁCIE
Najlepšie prezentácie majú kľúčový element: nádej. Na to, aby ste vytvorili nádej, mala by Vaša prezentácia obsahovať „ups and downs“. Nemôžeme neustále našu prezentáciu iba gradovať. Treba uvádzať aj „nezmary“, lepšie vyznie potom dobrá rada a odporúčanie.
Prikázanie 9: SMIECH A APLAUZ
Vaša prezentácia je malé predstavenie. Keď si ho pripravujete, naplánujte si tiež pauzu na to, aby ste dali priestor publiku zasmiať sa a zatlieskať Vám.
Prikázanie 10: POZNAJ SVOJE PROSTREDIE
Toto prikázanie hovorí o priestore, v ktorom budete prezentovať. Čím viac vieme o tom, ako prebehne celá prezentácia, tým sa budeme vedieť lepšie pripraviť, budeme pokojnejší, nič nás neprekvapí a teda aj naše sebavedomie bude silnejšie. Zamerajte sa na tieto otázky:
1. Aká veľká bude miestnosť, kde budem prezentovať?
2. Koľko miesta budem mať pre seba? (prechádzanie sa)
3. Budem mať monitor aj pred sebou, aby som sa nemusel vytáčať za slidmi za sebou?
4. Kde budú sedieť poslucháči?
5. Budem môcť ovládať prezentáciu na diaľku?
Prajem Vám, aby Vaše prezentácie boli pre Vás stále väčšou radosťou, a aby ste prezentovali s radosťou a s úsmevom.
Nikola