Mnohí z nás pracujú 40 hodín týždenne po dobu 45-50 rokov. To je obrovská časť našich životov a preto by sme sa mali v práci cítiť príjemne. Naše pracovisko by malo byť pozitívnym prostredím, v ktorom môžeme prosperovať.

Emócie sú všade okolo nás a môžu mať obrovský vplyv na emócie iných – priateľov, rodiny a kolegov. Sú pevne zakorenené do nášho správania a rozhodovania, aj keď si to celkom neuvedomujeme. Emócie na pracovisku môžu vytvárať výzvy a môžu byť skutočne prospešné, ale aj zaťažujúce pre nás a ľudí okolo nás. Uvedomenie si našich emócií nám môže pomôcť nastaviť ich produktívnym smerom.

Aké výzvy pre nás predstavujú emócie na pracovisku?

Každý z nás môže hovoriť o svojich emocionálnych stavoch na pracovisku, najmä keď čelí veľkému tlaku. Nemožno poprieť, že ľudia sú v dnešnej dobe pod čoraz väčším tlakom. Niektorí sú takmer permanentne v strese. Možno ste už počuli o fráze „emocionálna nákaza“: ide o jav, pri ktorom emocionálne správanie jednej osoby spúšťa podobné emócie u ostatných, čo vytvára tzv. domino efekt. To môže byť mimoriadne prospešné, keď máme dočinenia s pozitívnymi emóciami, ale obzvlášť škodlivé, keď sa jedná o tie negatívne. Všetci sme už zažili, aký vplyv môže mať na zvyšok tímu kolega, ktorý je vystresovaný – alebo má zlý deň a prenáša to na ostatných. Problém je, že negatívne emócie sa šíria ako požiar. Ak ich nekontrolujete, môžu vytvárať značne toxickú atmosféru.

Na pracovisku je veľa hrozieb. Nachádza sa tu množstvo potenciálnych rizík a je tu veľa vecí, ktoré môžu spustiť našu stresovú reakciu. Keď sme v ohrození, máme tendenciu prejsť do režimu prežitia. To nám môže brániť v zapojení nášho vedomého mozgu, pretože vedenie preberá náš emocionálne reaktívny mozog. Práca s Lumina Emotion nám pomáha lepšie si všímať a uvedomovať si svoje emócie. Pomáha nám ich efektívnejšie spracovať. Známy neurológ a psychiater Victor E. Frankl to vyjadril najlepšie: „Medzi stimulom a reakciou je priestor. V tomto priestore je naša sila vybrať si svoju odpoveď. V našej reakcii je náš rast a naša sloboda.“ To, ako dobre zvládame priestor medzi podnetom a reakciou – to, ako dobre si uvedomujeme svoje emócie a ako sa ich rozhodneme sprostredkovať – môže skutočne ovplyvniť náladu na pracovisku.

Ako môžeme zvýšiť šťastie v práci?

Tak ako sa šíria negatívne emócie, šíria sa aj pozitívne.

Každý člen tímu môže urobiť všetko pre to, aby pozitívne prispel k emocionálnej atmosfére na pracovisku. Udržať si pozitívny prístup je v týchto ťažkých časoch možno dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, keďže vieme, že neistota často plodí strach. Čo sa týka pozitívnych emócií, aj málo môže znamenať veľa. Nie je to však všetko o nich – nebudeme stále šťastní a nemali by sme sa o to ani snažiť. Nachádzanie účinných spôsobov, ako vyjadriť celú škálu našich emócií – vrátane frustrácie, či strachu – nám môže pomôcť rozvíjať hlbšie a zmysluplnejšie vzťahy na pracovisku a budovať tak dôveru.

Je prirodzené, že prejavíme to, čo cítime len pred ľuďmi, ku ktorým máme najbližšie, alebo sa s nimi cítime najbezpečnejšie. Niekedy môže byť pre nás ťažké určiť, či je vhodné, aby sme povedali čo skutočne cítime zo strachu, že budeme súdení. Niektoré pracovné kultúry môžu tiež nenápadne vytvárať nepísané pravidlá o tom, ktoré emócie sú prijateľné a ktoré nie.

Lumina Emotion nám pomáha spracovať naše emócie tým, že sa stávame pozornejšími a objektívnejšími v tom, čo si myslíme a cítime. Ukazuje nám ako spochybňovať a overovať naše myšlienky a emócie. To pomáha lepšie im porozumieť a vyjadriť ich vedomejším a menej reaktívnym spôsobom. Keď sa cítime viac v súlade s našimi emóciami, môžeme sa cítiť lepšie v spojení s ľuďmi a budovať si vzájomnú dôveru. To môže viesť k hlbšej a otvorenejšej komunikácii a následne k šťastiu v práci.

Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako rozvíjať svoju emočnú flexibilitu? Príďte na náš ukážkový workshop o Lumina Emotion. Neváhajte nás kontaktovať TU.

Zdroj: www.luminalearning.com