V minulom článku sme sa bavili o tom, že neschopnosť povedať nie má u niektorých dospelých pôvod už v detstve. Deti sa od útleho veku učia byť zdvorilé a ústretové. Ak rodič alebo učiteľ požiadal dieťa, aby niečo urobilo, odmietnutie sa chápalo ako forma odvrávania. V niektorých prípadoch nasledoval trest alebo pokarhanie.

To však môže spôsobiť problémy v oblasti komunikácie a sebapresadzovania. U niektorých ľudí táto neschopnosť vyjadriť svoj názor pretrváva aj v dospelosti.

Ďalším dôvodom, prečo môže byť pre vás ťažké povedať nie, je, ak o sebe pochybujete. Nazýva sa to aj syndróm podvodníka, pri ktorom máte pocit, že nie ste dosť dobrý na to, aby ste mohli vykonávať úlohu, ktorá vám bola pridelená. Kvôli týmto pocitom sa vyhýbate povedať druhým slovíčko nie. Bojíte sa, že si budú myslieť, že nie ste schopný plniť svoje úlohy a povinnosti.

Tiež môže byť ťažké povedať nie sebe samému. Neustále máte pocit, že musíte povedať áno, aby ste si dokázali, že svoju prácu skutočne zvládate.

Kedy by ste mali povedať nie

Ak máte problém povedať nie, naučte sa rozpoznať príznaky osobného nepohodlia, ktoré vám pomôžu zistiť, kde sa nachádza vaša hranica.

Týchto päť znakov naznačuje, že povedať nie je pre vaše vlastné dobro.

  1. Ak sa cítite nepríjemne

Nikto nepozná vaše hranice lepšie ako vy. Ak vás niekto požiada, aby ste urobili niečo, čo vám je nepríjemné, môže to byť znamenie, že musíte povedať nie. Nájdite si chvíľu na vedomé dýchanie a počúvajte svoju intuíciu.

  1. Cítite sa vinný alebo zaviazaný

V pracovnom prostredí môže byť obzvlášť ťažké povedať nie. Vaša práca môže vyžadovať, aby ste sa zaviazali splniť úlohy, ktoré vám nadriadení delegujú. To však neznamená, že váš čas a energia sú menejcenné ako tie ich.

Využite svoje sebaobhajovacie schopnosti, aby ste sa postavili a povedali nie. Vaše rozhodnutie by nemalo byť založené na pocite viny alebo povinnosti.

  1. Keď ste preťažený

Ak ste pracovne preťažený, povedzte nie viacerým úlohám alebo projektom. Počkajte, kým si uvoľníte čas a energiu, a až potom sa pustite do niečoho nového.

Ak stále pracujete dlhý čas, povedzte nie práci cez víkend. COVID-19 drasticky zvýšil počet zamestnancov pracujúcich z domu. Výskumy ukazujú, že zamestnanci na diaľku pracujú dlhšie a čelia väčšej pracovnej záťaži ako pred vypuknutím pandémie.

Obzvlášť preťažený sa môžete cítiť aj počas sviatkov, keď sa hromadia povinnosti z rodiny aj z práce. Pravdepodobne budete musieť počkať, kým sa po skončení dovolenkového obdobia pustíte do niečoho nového.

Majte na pamäti, že povedať nie sebe je rovnako dôležité ako povedať nie iným. Vyvíjanie tlaku na seba zvyšuje váš stres a úzkosť. Uistite sa, že uprednostňujete svoje duševné a fyzické zdravie, aby ste sa vyhli vyhoreniu.

  1. Ak žiadosť prekračuje vaše osobné hranice

Keď vás niekto požiada o niečo, čo prekračuje vaše hranice, je dôležité zastaviť proces v jeho priebehu a povedať nie. Vaše hranice stoja za to, aby ste sa za ne postavili.

  1. Ak hovoríte áno len preto, aby ste potešili niekoho iného

Hoci potešenie druhých je prirodzenou motiváciou na vykonávanie úloh, nemalo by byť jediným dôvodom, prečo tvrdo pracujete. Ak je potešenie niekoho iného na úkor vášho vlastného šťastia a pohody, nestojí to za to.

10 rôznych spôsobov, ako povedať nie

Teoreticky väčšina z nás vie pochopiť, prečo je dôležité povedať nie. Avšak skutočné formulovanie slov v reálnom živote môže byť náročné.

V takýchto chvíľach môže pomôcť, ak si pripravíte niekoľko hlášok, ku ktorým sa môžete obrátiť ako k návodu. Týchto 10 fráz môžete použiť ako náhradu za jednoduché „nie„, keď sa nabudúce ocitnete zahnaní do kúta:

  1. Bohužiaľ, mám niečo iné.
  2. Mám iný záväzok.
  3. Chcel by som, aby som mohol.
  4. Obávam sa, že nemôžem.
  5. Teraz na to nemám dostatok času.
  6. Som poctený, že ste ma požiadali, ale jednoducho nemôžem.
  7. Ďakujem, že na mňa myslíte. Nie som však schopný…
  8. Je mi ľúto, ale nie som schopný to stihnúť.
  9. Bohužiaľ, už mám plány. Možno nabudúce!
  10. Nie, ďakujem, ale znie to super.

Naučte sa povedať nie, aby ste mohli povedať áno spokojnosti

Všetci niekedy potrebujeme trochu podpory. Najmä pokiaľ ide o zvládanie komunikácie s ostatnými. Aby ste však boli tou najzdravšou a najšťastnejšou verziou seba samého, musíte si stanoviť hranice.

Či už ste doma alebo v práci, vedieť povedať nie je zručnosť, ktorú môžete využívať po zvyšok života. Uprednostňovanie svojich potrieb je jednou z najlepších vecí, ktoré pre seba môžete urobiť.

Ak potrebujete pomôcť naučiť sa povedať nie, obráťte sa na nás. Pomáhame jednotlivcom využiť ich potenciál budovaním ich zručností, myslenia a správania. Kontaktujte nás a dozviete sa viac.

Zdroj: www.betterup.com