Tento článok vznikol v spolupráci s časopisom Zisk manažment v októbri 2019.

Zaujíma vás osobnostný rozvoj a chceli by ste sa o sebe dozvedieť viac? Či už ste výkonným riaditeľom, majiteľom firmy alebo novým zamestnancom, Lumina Spark vám ponúka vzácny pohľad do seba samého.

Dávajte energiu do oblastí, ktoré majú zmysel

V praxi sa Nikola Sedláčková často stretáva s tým, že všetci chcú pracovať na svojich slabých stránkach. „Keď vidia vo svojom profile kvalitu, ktorú majú nízku, tak sa chcú na ňu zamerať a pracovať na nej. Je to prirodzené, takto nás to učili od malička, takto sme vychovaní v škole.“ Dôležité je však položiť si otázku: „Čo vám to prinesie, ak sa na túto kvalitu zameriate? V akých situáciách by ste ju mohli využiť?“ Ak zistíte, že túto kvalitu v práci či v živote nepotrebujete, nič sa nezmení, ak sa na ňu nebudete zameriavať. „V Lumina Learning je rozvoj zameraný na dávanie energie do tých kvalít, ktoré majú zmysel a ktoré vám prinesú pozitívnu zmenu. Ak kvalitu nemáte a ani ju nepotrebujete (v súčasnej pracovnej pozícii), tak sa ňou nezaoberáme,“ objasňuje Nikola Sedláčková.

Naopak je to s kvalitami, ktoré nemáte, ale viete, že by vám v práci pomohli. Napríklad kvalita „načúvanie“ – jej protipólom je „ovplyvňovanie“. Ak budete diskusiu iba ovplyvňovať svojimi návrhmi a nebudete počúvať ostatných kolegov, prípadne ich ani nepustíte k slovu, v pozícii lídra môžete pôsobiť ako autoritatívny šéf, ktorý nepočúva názor ostatných… „V skutočnosti môžete prísť aj o dobré myšlienky, pretože niektorí ľudia svoj názor už nepovedia. Pokiaľ si to uvedomíte, vedome pracujete na tom, aby ste viac načúvali a porozumeli pohľadu iných. Až následne môžete spraviť rozhodnutie,“ spresňuje spoluzakladateľka spoločnosti eventive. Portréty Lumina Learning nie sú súdením toho, kto ste. Je to jednoducho sprievodca vaším sebapoznaním, aby ste spoznali svoje silné stránky a možné oblasti vášho rozvoja v blízkej budúcnosti.

Čo zistíte z portrétu Lumina Learning:

1. Vaše kľúčové kvality – ktoré prirodzene máte a aj ich naplno využívate.

2.  Váš „skrytý poklad“ alebo vedomé potláčanie – kvalitu, ktorú máte, ale z nejakého dôvodu ju v práci nepoužívate. Buď je to váš potenciál, alebo túto kvalitu vedome nepoužívate a potláčate. Prečo, je otázka na vás J.

3.  Kvality, ktoré niekedy preháňate (spoznáte, či sa vám niekedy stáva, že niektorá kvalita je prisilná – a aký dosah to má na vaše okolie).

Ja som asi schizofrenik: divný a rozpoltený

Lektorom spoločnosti eventive sa stáva, že toto si ľudia povedia po prečítaní profilu. Metodológia Lumina Spark pracuje totiž s paradoxom – v jednej osobe sa môžu stretnúť osobnostné črty, ktoré sa na prvý pohľad vylučujú. V živote či v práci nie je nič iba čierne alebo biele – a ľudská osobnosť už vôbec. „Môžeme byť introverti a zároveň extroverti, v závislosti od situácie. Takže všetko je to v poriadku,“ podotýka Nikola Sedláčková. Ďalšou z vecí, ktoré o sebe môžete zistiť je, aký ste farebný archetyp.

Niektorí z nás majú radi, keď sa môžu niekam zaradiť, teda „zaškatuľkovať“. Lumina Learning pracuje s týmito archetypmi: červený – riadiaci, zelený – podporujúci, modrý – svedomitý, žltý – inšpirujúci. „Každý z nich má svoju charakteristiku a sú v ňom obsiahnuté viaceré kvality. Keďže však pracujeme s paradoxom (vieme, že niekto môže byť aj taký, aj taký) a tiež s 24 kvalitami, vždy pozornosť majiteľov profilov smerujeme k jednotlivým kvalitám, ktoré sa za farbami skrývajú,“ objasňuje pre Zisk manažment Nikola Sedláčková.

Zámerom osobnostného profilu je pomôcť vám lepšie sa spoznať a pochopiť svoje správanie. Tieto poznatky môžete využiť na to, aby ste vedeli efektívnejšie dosahovať ciele a zlepšili svoju komunikáciu s ostatnými. Ako to v praxi funguje? To už prezrádza pre Zisk manažment Nikola Sedláčková, spoluzakladateľka firmy eventive, certifikovaná lektorka pre Lumina Spark meranie a trénerka mäkkých zručností.

Viac si prečítajte v časopise Zisk manažment.