No, non, niet, όχι,不, خیر, lá, ghobe, nie

…v akomkoľvek jazyku môže byť slovo „nie“ jedným z najťažšie vysloviteľných slov.

Sú však chvíle, kedy musíte vedieť povedať „áno“ aj slovíčku „nie“. „Nie“ vám totiž prináša kontrolu a tým vám umožňuje nastaviť hranice.

Je to nepochybne tak, ale aj napriek tomu, existuje veľa ľudí, ktorých len pomyslenie na to, že povedia “nie”, napĺňa hrôzou. Odpovedzte si na nasledujúce otázky, aby ste zistili, či patríte do tejto kategórie:

  • Bojíte sa, že vás odmietnu?
  • Dávate seba na posledné miesto?
  • Stáva sa vám, že s niečím súhlasíte, aj keď vnútorne ste proti?
  • Ste chameleón ochotný zmeniť sa, aby ste sa páčili iným?
  • Urobíte čokoľvek, čo je vo vašich silách, aby boli ostatní spokojní?
  • Ste prehnane ústretový k priateľom, rodine a kolegom?
  • Trápia vás myšlienka na konflikt?
  • Asertivita a húževnatosť nepatria medzi vaše silné stránky?

Ak ste na tieto otázky odpovedali “áno”, ak opisujú presne to, aký ste, niet pochýb o tom, že ste “pani/pán ohľaduplná/ý par excellence”. Predstavte si situáciu, že vás niekto o niečo požiada.

Vzápätí si predstavte, že poviete “nie” – rozhodne, ale zdvorilo. Sústreďte svoju pozornosť na vaše telo a zamerajte sa na to, či nenachádzate známky napätia. Cítite nepohodu v žalúdku? Je vám teplo? Dýchate plytko? Ak áno, opäť ste si potvrdili, že povedať “nie”, môže byť pre vás naozaj skľučujúce.

Oh, nie

Slovo „nie“ napĺňa niektorých ľudí strachom, niektorých pocitom viny a niektorých dokonca hanbou. „Nie“ môže znamenať stratu identity, pre niekoho je povedať „áno“ vecou cti. Samozrejme, že to urobím. Mohol by si…? Rozhodne. Potrebujem túto správu do zajtra. Je to možné? Áno, jednoznačne. Pripravím to ešte včera (!)

Za neschopnosťou povedať „nie“ sa skrýva čiastočne túžba potešiť iného a čiastočne je za ňu zodpovedný strach. Ak poviem, že niečo neurobím alebo niekde nebudem, nesklamem všetkých, vrátane seba?

Povedať „nie“ môže znamenať, že už viac nebudete považovaný za užitočného, milého, za vzor cnosti. Je možné, že konať s ohľadom na iných sa stalo kľúčovou súčasťou vašej identity už v detstve. Môže byť, že ste väčšinu života definovali sám seba prostredníctvom toho, čo si myslia ostatní.

Príroda a výchova

Odkiaľ pochádza táto neochota povedať “nie”? Odpoveď sa nepochybne skrýva niekde medzi prírodou a výchovou. Byť ohľaduplný, nie je dané geneticky, ale je pravda, že určité sklony možno zdediť od rodičov.

Výchova tiež zohráva svoju rolu. Ak pochádzate z rodiny, pre ktorú je dôležitá obeta a uprednostňovanie druhých, a to vám bolo podsúvané už od útleho detstva, niet pochýb o tom, že takéto prostredie formovalo vašu osobnosť.

Lumina Learning to vidí takto

Je veľmi pravdepodobné, že v jazyku Lumina dosiahnete vysoké skóre v kvalite “S ohľadom na iných”. Budete ohľaduplný k ostatným, za každú cenu budete hľadať pokoj a harmóniu, budete ústretový k chybe. Netvrdíme, že tieto vlastnosti nie sú cenné. Nepochybne sú. Problém ale vzniká vtedy, keď sa z akéhokoľvek dôvodu preháňajú. Napríklad, byť empatický je žiadúce a skutočne to mnohým ľuďom chýba, ale v stresovom momente môže empatia rýchlo viesť k tomu, že budete emocionálne napätý a bude to pre vás vyčerpávajúce. V Lumina Learning tomu hovoríme prehnané prejavy.

Povedať „nie“ je dôležité z mnohých dôvodov. Hlavným z nich je, že vám to dáva kontrolu nad vlastným osudom. Ak ste pripravený povedať „nie“, keď to bude potrebné, ak dokážete povedať „odtiaľ – potiaľ“, budete sa cítiť skutočne lepšie. Vyšlete svojim kolegom jasný odkaz, že si viete určiť hranice a zostane vám čas sústrediť sa na to, na čom záleží.

Ak je vašou predvolenou odpoveď na všetko „áno“, budete sa cítiť bezmocný. Ako hračka manipulovaná požiadavkami iných ľudí. To skráti čas, ktorý máte na prácu, prehĺbi stres a zasadí ranu vášmu duševnému zdraviu. Je teda „nie“ dôležité? Áno.

Ak chcete vedieť, či patríte k skupine ľudí, pre ktorých je brať ohľad na iných prvoradé, vyskúšajte si osobnostný profil Lumina SPARK alebo si stiahnite Lumina SPLASH appku zdarma.

Zdroj: www.luminalearning.com