Dnes už nie je lídrom ten, kto len rozdáva príkazy a očakáva, že všetko pôjde hladko. Súčasná doba chce lídra, ktorý bude vedieť svoj tím povzbudiť, zapojiť a vytvárať také prostredie, kde sa ľudia cítia hodnotní a motivovaní. Dr. Mark McKergow a Helen Bailey rozpracovali model “hostiteľského lídra”, kde dávajú tipy, ako sa takýmto lídrom stať.
Uvažujú o lídrovi ako o niekom, kto zastáva rôzne pozície a rôzne roly.
Definujú presne 6 rolí, ktoré v rôznom čase líder zastáva. Koľko z nich robíte vy a ako to zvládate?
- Iniciátor
Byť iniciátorom znamená naštartovať akciu. Tento krok často pozostáva z troch kľúčových činností:
- Všimnúť si, čo je potrebné urobiť.
- Začať proces.
- Prispôsobovať sa podľa vývoja.
Iniciátor hľadá malé kroky, ktoré sa dajú spraviť hneď – či už dnes alebo počas týždňa. Ide o to, aby sa tím mohol zapojiť bez toho, aby čakal na dlhé schvaľovacie procesy. Práve drobné činy vytvárajú hybnosť a postupne vedú k väčším krokom.
- Pozývateľ
V roli pozývateľa je dôležité vedieť ľudí efektívne a príjemne pozvať do „dobrodružstva“. (=zaangažovať) Skutočné pozvanie je niečo, čo ľudia prijímajú z vlastnej vôle, čo ich skutočne nadchne a vtiahne. Tu je pár tipov, ako pozývať správne:
- Uznanie: Urobte si čas na pochvalu a prejavenie úcty voči tomu, koho pozývate. Ukážte, že si vážite jeho/jej schopnosti a prínos.
- Atraktivita: Priblížte projekt alebo iniciatívu, ktorá má jasný cieľ a hodnotu. Prečo pozývam? Čo je cieľom projektu?
- Výber: Dajte ľuďom na výber. Ak niekto nemôže povedať „nie“, potom to nie je pozvanie, ale príkaz.
Jazyk “Pozývateľa” používa spojenia s “my” a nie “ty”. Vďaka tomu sa ľudia cítia viac zaangažovaní a prejavujeme im, že si vážime ich názor. „Čo keby sme…“ alebo „Možno by sme mohli…“, “Uvažovala som…” (ale zaujíma ma Tvoj názor, ako by sme to mohli…) sú výrazy, ktoré povzbudzujú k zapojeniu.
- Tvorca priestoru
Tvorca priestoru vie zabezpečiť, aby sa jeho tím cítil pohodlne a podporovaný. Tento priestor by mal byť otvorený na interakciu a súčasne poskytovať príležitosti na reflexiu. Okrem toho, líder v tejto roli dbá, aby bolo prostredie bezpečné. Ak nie je, členovia tímu sa cítia nekomfortne, boja sa otvorene komunikovať, vyjadriť svoj názor, môžu byť nervózni a defenzívni.
Ak je prostredie nastavené dobre, líder môže „ustúpiť do úzadia“, a nechať tím, aby ho plne využíval, prípadne pozmenil podľa potreby.
- Strážca prahu
Líder v roli “Strážca prahu” víta nových členov tímu a vytvára pocit, že do tímu patria. Táto rola zahŕňa:
- Prijatie nových členov a vytvorenie atmosféry priateľstva a spolupatričnosti.
- Jasné definovanie pravidiel a zaistenie, že sa dodržiavajú.
- Ak to situácia vyžaduje, dokáže priateľsky, ale rázne udržať disciplínu.
Občas je potrebné povedať nie a zamedziť niekomu vstup do tímu alebo projektu. Aj tu platí, že sa dá urobiť pozitívne „Nie“ – najprv uznať záujem a motiváciu danej osoby, potom vysvetliť, prečo to nie je možné, a navrhnúť iné spôsoby, ako sa zapojiť. Pozitívne “NIE” má svoj význam, pretože na jednej strane “chráni” vzťah s daným človekom, na druhej strane jasne definuje hranice a dôvody, prečo nie.
Z vlastných skúseností viem, že vedieť povedať nie, je životne dôležité a pre niektorých lídrov to môže byť ťažké.
- Spojovateľ
Ako spojovateľ, líder vytvára putá s ľuďmi, medzi ľuďmi navzájom a medzi ľuďmi a ich nápadmi. Najprv ich počúva a snaží sa ich pochopiť. Spojovateľ vie, ktorí členovia tímu by si mohli najlepšie rozumieť alebo spolupracovať na projekte. Keď spojí správne ľudí, ustúpi a nechá ich, aby sa do procesu ponorili.
Niekedy je spojovateľ doslova „sociálnym motýľom“, ktorý zabezpečuje, že informácie a inšpirácia prúdia prirodzene. Pri správnom prepojení môže vzniknúť skutočne kreativita a tímový duch.
Lídrovi v tejto roli vie pomôcť veľmi Lumina Learning a jej osobnostné profily, ktoré keď si spraví celý tím spoločne, líder i celý tím vidí prepojenia, kto má aké kvality a kde sa členovia tímu vedia dopĺňať.
- Spolutvorca
Byť spolutvorcom znamená byť aktívne zapojený do tímových aktivít. Líder spolupracuje, rozpráva sa s ľuďmi na všetkých úrovniach a ukazuje, že si váži ich prínos. Práve týmto spôsobom získava ich dôveru a dôveryhodnosť, pretože ľudia vidia, že je súčasťou tímu, a nie len pozorovateľom zhora.
Hostiteľský líder je niekto, kto dokáže byť flexibilný a citlivý na potreby tímu. Tieto šesť rolí vytvárajú ideálny základ pre lídra, ktorý chce, aby jeho tím prekvital a cítil sa v práci hodnotne.
Ak sa chcete ponoriť viac do tajov Host Leadership, navštívte web stránku autorov tohto konceptu.